Ako napísať dobrý životopis?

Prvým reprezentatívnym dokumentom o Vás, ktorý sa dostane do rúk personalistovi, alebo Vášmu potenciálnemu zamestnávateľovi je práve Váš ŽIVOTOPIS.

Preto by ste si mali dať naozaj záležať, aby bol Váš životopis napísaný správne. Hneď na úvod môže buď odradiť, alebo naopak zaujať. Životopis prezrádza totiž Váš život, vaše vzdelanie, predchádzajúce zamestnania, či vaše silné a slabé stránky.

Ak neviete ako napísať dobrý životopis, v nasledujúcich bodoch Vám ponúkame pár rád na to, aby ste zaujali a dostali tak šancu nájsť si tú pravú prácu pre Vás.

Osobné údaje

Sú prvým kontaktom medzi vami a zamestnávateľom. Len vďaka nim sa s vami spojí a oznámi vám prípadný termín pohovoru, výberového konania, ale aj možný neúspech. Najdôležitejšie je uviesť správne telefónne číslo, na ktorom ste k zastihnutí. Najlepšie priamo na Vás a nie na rodinných príslušníkov. Neuvádzajte zbytočné detaily, ako sú napríklad štátna príslušnosť, rodinný stav alebo mená súrodencov. Môžete uviesť aj fotografiu, vďaka ktorej vás bude zamestnávateľ či personalista vnímať osobnejšie.

Vzdelanie

Dôležité je začať najvyšším dosiahnutým vzdelaním. Treba spomenúť celý názov školy, odbor, obdobie kedy ste študovali, prípadne čím bolo štúdium zakončené (výučný list, maturita). Dobré je spomenúť aj informáciu o prípadnom neukončení štúdia. Ak vlastníte rôzne certifikáty, diplomy, oprávnenia a pod. je dobré si to nenechať pre seba, ale oboznámiť s tým zamestnávateľa. Každé doplňujúce vzdelanie je len plus.

Pracovné skúsenosti

Najlepšie je začať od posledného zamestnania, aj keď ešte stále pretrváva. V tomto bode treba opísať všetky vaše doterajšie predchádzajúce zamestnania, ako dlho trvali a na akej pozícii ste pracovali. Vďaka nim si zamestnávateľ či personalista urobí o Vás obraz a môže Vám ponúknuť tú najvhodnejšiu prácu pre Vás.

Znalosti

Každý človek je zručný a znalý v rôznych veciach. Jedni majú nadanie na jazyky, iným to ide super s počítačom. Preto sa nebojte napísať všetko čo viete. Ste v niečom expert alebo ovládate len základy? Nevadí, dôležité je že danú znalosť máte. Praxou sa dá naučiť všetko. Tak smelo do písania.

Vlastnosti

Je dôležité byť sebakritický. Pravdivo napísať o sebe a o svojich vlastnostiach. Väčšina ľudí spomína len tie kladné vlastnosti. Zamestnávateľa zaujímajú však aj tie záporné. Netreba sa hneď kritizovať, ale v rámci možností aspoň jednu slabú alebo zápornú stránku je dobré spomenúť.

Záujmy

Spomeňte to čo Vás baví a čomu sa dlhodobo venujete. Tu môže zamestnávateľ vidieť napríklad v čom máte nadanie alebo talent.

Pri písaní životopisu je dôležité si zapamätať, že treba písať vždy pravdu. Nezavádzajte informáciami, buďte úprimní. Dávajte si preto naozaj záležať pri písaní, lebo dobrý životopis je Vaša vstupenka k práci, ktorá Vás bude baviť a budete do nej s radosťou chodiť každý deň.