Čo robiť, keď Vám zazvoní telefón a na druhej strane je ponuka práce

Volá Vám neznáme číslo a vy neviete čo od takéhoto hovoru očakávať? Zdvihnete a ozve sa príjemný hlas, ktorý Vám v priebehu niekoľkých minút predstaví ponuku práce a voľné pracovné miesta, ktoré má firma k dispozícii.

Na čo všetko sa treba spýtať a na čo netreba nezabudnúť:

  • Ak ste prepočuli názov firmy a meno volajúceho, nebojte sa znovu opýtať. Je dobré vedieť s kým hovoríte a z akej je spoločnosti.
  • Pokiaľ sa Vám momentálne nedá telefonovať, treba slušne poprosiť, aby Vám zavolal neskôr - v čase, ktorý Vám bude vyhovovať.
  • Človek, ktorý Vám telefonuje má vyhradený čas na Vás a rád Vám zodpovie všetky otázky. Nebojte sa opýtať!
  • Dôležité pre Vás je zistiť akú ponuku práce aktuálne ponúkajú. Pokiaľ nie je daná ponuka pre Vás vhodná, netreba hneď zložiť telefón. Spoločnosti majú vždy niekoľko voľných pozícií a je veľká pravdepodobnosť, že jedna prípadne viacero z nich môže vyhovieť práve Vám.
  • Dôležité body, ktoré si musíte o ponuke práce zistiť sú: druh práce, zmennosť a typ pracovného pomeru.
  • Otázky ohľadom platového ohodnotenia sa nie vždy dajú zodpovedať a to z dôvodu, že nevedia aké máte skutočné zručnosti. Vtedy môže nastať situácia, že odhadnutá suma, ktorú Vám povedia nemusí vyhovovať Vašim štandardom. Preto, ak hľadáte zamestnanie je vždy dôležitý pohovor a preukázanie Vašich zručností a schopností.
  • Keď si dohodnete s volajúcim termín pohovoru, je dôležité si ho zapamätať, poprípade zapísať. Zväčša vždy po skončení telefonátu Vám príde potvrdzujúca SMS s dátumom a časom stretnutia. SMS treba uchovať aj pre prípad, že sa nemôžete na dohodnutý termín dostaviť. Vtedy treba buď zatelefonovať, ale poslať ospravedlňujúcu správu a dohodnúť si ďalší termín.
  • Pokiaľ neviete presnú adresu, alebo dané miesto nájsť, nebojte sa zavolať a dotyčný Vás s radosťou naviguje na presné miesto.
  • Dostávame sa k prvému bodu a to, že pokiaľ ste si zapamätali s kým ste volali, je pre Vás jednoduchšie prísť do firmy a rovno sa odvolať na dotyčného, ktorý Vás už očakáva.

Z tohto dôvodu sa netreba báť zdvihnúť aj cudzie číslo, lebo na druhej strane môže byť človek, ktorý Vám môže pomôcť s problémom ohľadom hľadania alebo zmeny práce, ktorú už dlho plánujete.